Czym jest endometrioza?

Kobiety, bardzo często ze względu na fakt, że pracują zawodowo i są zajęte opieką nad dziećmi bądź domem, nie mają czasu na zatroszczenie się o własne zdrowie. Jest to faktycznie istotny błąd, gdyż zdecydowana większość chorób jest szybko wyleczalna właśnie w początkowym stadium.


Zdarza się, że późno wykryte schorzenie zostawia już na zawsze swój ślad w kobiecym ciele – czasem nie można go wyleczyć. Przykładem choroby, o jakiej istnieniu dalej wiele kobiet nie wie,
Dziewczyna pogrążona w smutku
Dodane przez: Andrés David Carreño
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
jest endometrioza. Najczęściej dotyka ona tych kobiet, które znajdują się w okresie życia, w którym nadal mogą rodzić dzieci.

Generalnie, schorzenie polega na tym, że endometrium, czyli błona śluzowa macicy, przedostaje się poza jej obręb. Zazwyczaj, błona pojawia się w jamie otrzewnej. Cechą charakterystyczną jest pojawianie
Dziewczyna w parku
Dodane przez: Νick Perrone
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
się wszelkiego rodzaju guzków i tak zwanych torbieli czekoladowych, jakie zostały tak nazwane ze względu na ich ciemne zabarwienie. Niestety, samodzielne rozpoznanie choroby nie jest zadaniem prostym, jako że jej objawy dosyć często są niewidoczne. Może pojawiać się na przykład ból w czasie uprawiania seksu. Niekiedy, chorobie towarzyszą także trudności z poczęciem dziecka.

Charakterystyczne są też krwawienia z pochwy, oczywiście poza miesiączkami. Endometrioza o ile nie jest leczona, może spowodować, że jajniki kobiety utracą swoją naturalną drożność, co z kolei doprowadzi do bezpłodności, z tego powodu tak ważne są regularne wizyty u ginekologa, szczególnie że rozwój schorzenia jest rzeczywiście często podstępny. Uwagę powinny zwrócić również dosyć obfite miesiączki, skorelowane z silnym PMS.

Dzisiaj ciągle nie odkryto, czemu choroba się pojawia. Z tego powodu, niemożliwe jest wyeliminowanie przyczyny, co byłoby najlepszym rozwiązaniem. Lekarze więc opierają się wyłącznie na leczeniu objawowym, jakie dzieli się na farmakologiczne oraz operacyjne. Zazwyczaj usuwane są wszelkiego rodzaju zrosty lub torbiele. Wcześniejsze wykrycie choroby może ochronić przed niebezpiecznymi następstwami, przede wszystkim przed bezpłodnością, wobec tego kategorycznie nie można zaniedbywać wizyt u specjalisty. Warto wybrać najwyżej ocenianego lekarza. W dodatku, leczenie przynosi ulgę, zwłaszcza podczas bolesnych miesiączek, które również najczęściej towarzyszą chorobie (endometrioza a dieta).
2014-09-05 12:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.