Ważne dla każdego dziecka – zabawa na placu zabaw. Dlaczego to tak istotne i jaki musi być plac zabaw? Co na nim nie może zabraknąć?

Place zabaw to miejsce służące rozrywce dzieci, a także wpływające na ich właściwy rozwój. Muszą być dobrze przygotowane, wszystkie części służące zabawie powinny być z uwagą sprawdzone nim zostaną oddane do użytku. Równocześnie, elementy te powinny być rozmaite, odpowiednie do przedziału wiekowego dzieci, powinny też pełnić określoną rolę.


plac zabaw
Dodane przez: Brisbane City Council
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Podstawową funkcją, z pewnością z punktu widzenia dzieci, jest zabawa. Dla rodziców bardziej się liczy korzystny wpływ na rozwój pociechy, a także zagwarantowane bezpieczeństwo. Odpowiednio wyposażony plac zabaw powinien posiadać wyszczególnione elementy.

Huśtawki, to znaczy różnego rodzaju zabawki, dzięki którym maluch ma okazję huśtać się rytmicznie w wyznaczonych kierunkach. Równocześnie, huśtawki wahadłowe, jak i wagowe zalicza się do najbardziej uwielbianych zabawek przez dzieci. Są również przeznaczone dla dzieci w różnym przedziale wiekowym. Ruch spowodowany przez ruch wahadłowy ma cechy uspokajające. Co więcej, dla dziecka ten ruch kojarzy się podświadomie z okresem niemowlęctwa, na przykład, zasypianiem w kołysce. Drabinki, to element wzmagający ruch fizyczny, służą do wspinaczki. To jest podstawowe wyposażenie placów zabaw, które dostępne jest w tym sklepie.

Wpływają bardzo korzystnie na rozwój fizyczny dziecka. Dzięki tego typu rozrywkom dzieci rozwijają nie tylko mięśnie ramion, ale także chwytność lub równowagę. Drabinki pozytywnie przyczyniają się do rozwoju koordynacji ruchowej, dodatkowo dzieci nauczyć się zależności i pracowania ze sobą poszczególnych elementów ciała. Rozrywka ta ma dobry wpływ na działanie obu półkul mózgowych dziecka. Urządzenia kołyszące na sprężynie, tak zwane bujaki, to równie interesujące elementy lubiane przez dzieci. Bujaki takie znacznie wpływają na rozwój utrzymywania przez dziecko równowagi.


plac zabaw
Dodane przez: Michael Coghlan
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Utrzymanie się na urządzeniu na jednej sprężynie to konieczność natychmiastowych reakcji, jak również wpakowania właściwej ilości siły fizycznej we właściwym momencie. zjeżdżalnie, zabawa na nich pozytywnie wpływa na rozpoznanie możliwości naszego ciała przez dziecko. Zjazd ze ślizgu oraz regulacja wysokości mają wpływ na równowagę. Zjeżdżalnie determinują właściwą pozę dziecka i właściwe balansowaniem ciałem. Sam zad zjazd końcowy ze zjeżdżalni uczy akuratnego „upadania”. Nasza pociecha dowiaduje się jaką pozę trzeba przyjąć by nie stała mu się żadna krzywda.
2019-03-20 20:57
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.