Wynagrodzenie i jego składniki

Podmioty podlegające zabezpieczeniu leczniczemu, posiadają zadanie zgłosić do ochrony własnych członków rodziny, jacy nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z pozostałego tytułu z zastrzeżeniem poniektórych ewentualności.


Członkami rodziny są takie postaci: dziecko własne, pociecha małżonka, dziecko przysposobione, wnuk, lub dziecko cudze, na rzecz jakiego ustanowiono kuratelę, współmałżonek, pozostały z zatrudnionym w łącznym gospodarstwie domowym.
Formularz ZUS ZCNA, to zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego
Od 1 stycznia 2014 r. zwiększyła się wielkość składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców. Wypływa to ze wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę. W wypadku nowych firm, także wyższego przewidywanego przeciętnego uposażenia, jakie daje podstawę wyliczenia składek dla biznesmenów funkcjonujących na rynku od jakiegoś czasu.
tajemniczy klient - materiały
Dodane przez: Julian Partridge
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Zwiększyła się też składka na ubezpieczenie zdrowotne. (Dowiedz się jak wyliczyć wynagrodzenie) Przelew nienależytej składki pociągnie za sobą konsekwencje, dlatego warto już wcześniej sprawdzić przeobrażone kwoty.
Należne honorarium obciążane jest odliczeniami na składki ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego, oraz zaliczkami na podatek dochodowy osób fizycznych, podług stawek obowiązujących w miesiącu należności wynagrodzenia dla zatrudnionego. Poza tym pracodawca powinien zapłacić fragment składki zus dla przedsiębiorców z prywatnych środków.


Odmiennie wygląda zagadnienie, jeżeli zatrudniamy się na umowa zlecenie. Sposób obliczenia jest różny w zależności od tego, z kim podpisujemy umowę. Jeżeli ze studentem, poniżej 26 roku życia, w ich sytuacji nie ma obowiązku płacenia składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Odmiennie będzie wyglądać sytuacja, kiedy zawrzemy umowę zlecenie z osobą, jaka już jest poddany ubezpieczeniom społecznym np. jest zatrudniony u innego chlebodawcy. W wypadku takiej osoby odliczamy składkę na ubezpieczenie zdrowotne i zadatek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
2019-03-04 00:14
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.