Katarakta - w jaki sposób leczyć zmętnienie soczewki?

Jeśli miewasz olśnienia w dziennym świetle, a lepiej widzisz w pochmurne dni oraz o zmroku, możesz podejrzewać u siebie kataraktę.


W dużej mierze ogranicza ona zwyczajne funkcjonowanie.
posiłki
Dodane przez: anokarina
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Zaćmy możemy się pozbyć, podmieniając operacyjnie soczewkę w oku na sztuczną soczewkę. Jeśliby soczewka nie była przeźroczysta, można by ją było ujrzeć przez źrenicę - okrągły otwór w barwnej tęczówce oczu. Gdy oglądamy ją pod mikroskopem, widzimy, że jest zbudowana z koncentrycznych kół. Dzięki swej budowie może skupiać promienie światła na siatkówce, a od tego właśnie zależy, czy spostrzegamy ostro obiekty z daleka a także z bliska.

Wiedz, że wnikliwe opracowanie (http://siberica.com.pl/pl/163-hydrolaty) to często najlepsze źródło danych? Tak jest i w tym przypadku - gdy wejdziesz na ten odnośnik, przeczytasz inne pomocne wiadomości.

Gdy z soczewką dzieje się coś złego, na przykład przy katarakcie zaczyna mętnieć, widzimy coraz gorzej. Gdy całkowicie zmętnieje - utracimy wzrok.


W jaki sposób wygląda leczenie zaćmy? Kiedy potrzebna jest operacja zaćmy? Przeprowadzać operację należy od razu, gdy tylko katarakta zacznie komplikować życie. Kiedyś panował pogląd, iż katarakta winna "dojrzeć", zatem musi dojść do kompletnego zmętnienia soczewki, by przeprowadzić operację. Aktualnie robi się ją w jakimkolwiek stadium rozwoju schorzenia. Zabieg jest prosty i trwa 25 minut. Można go przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych - po 2 godzinach opiekun może zabrać nas do domu - albo w szpitalu, wówczas jesteśmy tam 1-3 dni. Jeżeli zaćma dotyczy obu oczu, najprzód operuje się jedno, natomiast po paręnastu dniach drugie.


W usuwaniu zaćmy stosuje się dwie strategie: wewnątrztorebkową oraz zewnątrztorebkową.
Pierwsza, już niemal historyczna, polega na usunięciu zmętniałej soczewki razem z torebką, w jakiej się ona znajduje. Współcześnie w większości wypadków stosuje się metodę zewnątrztorebkową.
2019-06-04 08:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.