Nie należy mówić, że nie mamy chwili słabości, skoro rzeczywiście one występują. Na kłopoty istnieją przecież sposoby

Nie ma tak naprawdę jednej jedynej rady na wszystkie trudności, jakie mogą nam przeszkodzić w życiu. Są one niestety naturalnym procesem, więc zamiast je likwidować, udawać, że wszystko jest w porządku, trzeba je zatwierdzić. To nie oznacza, iż się poddajemy, otóż nie, jeśli bowiem zaakceptujemy nasze problemy, mniej korzystne dni, których doświadczamy, to będziemy choć wiedzieć, z którym wrogiem musimy sobie poradzić.


psychoterapeuta
Zaczerpnięte z: flickr.com
To jest najkorzystniejszy sposób, aby poznać nie tylko wroga, lecz także odpowiedź na wiele dodatkowych znaczeń. To szczególnie istotne w profesji psychiatry czy psychologa. Kiedy idziemy na wizytę do takiego fachowca, to możemy się spodziewać szeregu pytań od pierwszej wizyty. Owe pytania mają określić nasze położenie i to, co się z nami dzieje.

To bardzo ważne, gdyż właściwie postawiona diagnoza to już pierwszy krok żeby wyzdrowieć. Oczywiście, ażeby się wyleczyć przykładowo z depresji nie da rady pójść na dwie wizyty do fachowca by smutek po prostu odszedł. Ten proces niestety nie jest taki prosty.Najistotniejsze to jednakowoż zaakceptować, że czujemy się źle. To nie przestępstwo, to coś naturalnego. Nie jesteśmy robotami, ażeby zawsze czuć to samo.


Nasza psychika to wielka studnia, pływają w niej wspomnienia, martwimy się o przyszłość, to wszystko wymieszane, a jednocześnie trudne do dostrzeżenia (jak w studni) skutkuje tym, że życie się komplikuje. Najgorsze co możemy zrobić to zarzekać się, że nam nic nie jest, iż tak naprawdę jesteśmy całkowicie zdrowi, iż mieliśmy momenty słabości, które się nie powtórzą. Rzeczywiście, skoro tak było to okej, ale jeśli objawy są powtarzalne, a my dalej twierdzimy, iż nic się nie dzieje, to sami siebie oszukujemy.

Niestety, w naszym kraju pokutuje mylne przekonanie, że do psychologa czy psychiatry idą jacyś dziwni ludzie, a my przecież jesteśmy normalni. To oczywiście bzdura i najważniejsze to zdać sobie z niej sprawę, żeby podjąć konkretne kroki. Z drugiej strony, w naszym kraju powoli zmienia się świadomość i aktualnie coraz więcej ludzi umie się przyznać, iż uczęszcza do psychologa. Czy to psycholog Wrocław czy inny większy ośrodek miejski, prościej odnaleźć tam konkretnego specjalistę. W małych ośrodkach miejskich niekiedy jest niedobór specjalistów.
2018-07-11 15:51
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.